HANGİ EMRE İTÂATKÂRSINIZ?

SEN TUTAR DA SEMÂ'YI FOLKLORİK BİR UNSUR HALİNE GETİRİP
SUYUNU ÇIKARIRSAN, ELİN OĞLU DA MEVLEVÎ DANSI YORUMCUSU DİYE
PİYASAYA ÇIKAR VE ÜZERİNE TÜY DİKER !
GÜYA DÜNYAYA MEVLEVİLİĞİ SEVDİRİYORMUŞ. ÇOK İNANDIK...
 
 
-Ask-i Şehadet'' Hadis-i Şerif-
 "Kıyamet yaklaştıkça fitneler çoğalır.
 Böyle zamanlarda kenarda kalan, ileri atılandan, oturan ayakta olandan, ayakta olan, yürüyenden, yürüyen de, koşandan hayırlıdır, evinizde oturun, fitneye karışmayın!"
 
 [Ebu Davud]
 
Mevlana Hazretleri böyle birşey bırakmamıştır. Yani sema falan yoktur. Mesnevisi o dönemin anlayışına ve ihityaçlarına göre yazılmış tecdit edici bir eser kendisi de o asrın müceddididir. Ama hoşgörü ve tolerans ı çok öne çıkardığından (kendi zamanının gereği olarak) zamanla İslama sonradan girenlerin yavasına dönüşmeye başlamıştır Mevlevilik.. Bir nevi Mevleviliğin hoşgörüsünü kendilerine, takva olan tarikatlara karşı siper yapmış gizlenmişlerdir.. Hatta Süfyan bütün tekke ve tarikatları kapatıp ezerken Mevleviliğe ve Bektaşiliğe dokunmamıştır. Çünkü ikisinde de Dönmeler bir hayli çok sayıda bulunmaktaydı.. Hatta zamanla Resullah (sav) efendimizi görmezden gelerek bir Mevlana İslamı icad etmeye çalışmışlardır. Bu da onun mizansenidir. Piyasaya bakın çok sayıda gayr-i müslim ve dönmenin Mevlana ile ilgili kitabını görürsünüz ama içinde Resulallah (sav) efendimizin ismine rast gelmezsiniz...
 
"Dünyaca ünlü(ymüş) Mevlevi dans yorumcusu" olarak anılan Ziya Azazi denilen zat da Gezi Parkı eylemlerine destek veren isimler arasındaymış. Azazi, Miraç Kandili olması nedeniyle Taksim Meydanı otobüs duraklarI önünde yarı çıplak bir gösteri düzenleyecekmiş. (NE İŞİ VAR BUNUN SAYFAMDA, TUTUN BACAĞINDAN ÇIKARIN. İNŞALLAH YERİ ÖPESİN EMİ...)
Devamını oku...

HANGİ EMRE İTÂATKÂRSINIZ?
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Salı, 12 Şubat 2013 18:49


alt

Rabbimiz dünyayı yaratıp içinde insanları var ettiğinden beri peygamberleriyle ve onlar  aracılığıyla gönderdiği kitaplarla: "Siz benim kullarımsınız. Sizi, bana itâat edesiniz diye, yoktan var ettim. İslâm dini doğrultusunda yürüyün!" buyurarak bunları yapmamız hâlinde bizi cennetine koyacağını vaad etmiş. Biz âciz kullar evvelâ bu dâvete icâbet etmek için Biricik Yaratıcımızın nuru doğrultusunda yüreyeceğimizi, İslâmiyeti kabullenerek ve peygamberlerine îmânın şartlarına inanarak kendimizden emin olduğumuzu belirtmeye çalışmışız. Ancak verdiğimiz sözlerin hiç birini yapmamışız. 
 
Yüce Allah'ın izniyle yine yoktan var edilmiş olan internet denilen bir metaryel, yahut teknoloji, daha dün çıktı ortaya ve âdemoğullarına bir el işâreti çakar gibi "Gelin" dedi. Sosyal paylaşım sitelerine milleti doldurdu. Âdeta hapsetti. hakîkî dünyadan ve ebed âleminden soyutladı. Hattâ soğuttu. Hiç hatıra getirmemecesine etkinlikler düzenledi. Sonra da insanları köِlesi gibi kullanmaya başladı. Bir emir vermiş ki, o ağa takılan hiç bir insan itâatsizlik yapamıyor. "Beğen, paylaş... Yorum yap, ekle..."
Nicelerimiz orada birbiriyle yarışırcasına, eliyle süslediği birilerince çekilmiş fotoğrafların üzerine âyetleri, hadîsleri yazıyor. 

alt

Allah'ımızın ismini, sevgili Peygamberimizin ismini süsleyip püsleyip sayfalara koyuyor. Kimi kedisini-köpeğini, hattâ kendi kokmaya kıyamadığı yavrusun bile allayıp pullayıp eğlence ediyor, milletin beğenisine sunuyor. Kimi de edebiyatçıların kitap cümleleriyle birbirlerine aşık atıyor. Öyle kaptırıyorlar ki bu oyuna kendilerini hoca "Allahu Ekber" dese çoğu duymuyor, çağrıya uymuyor. Öylesine dalmış sanal âleme... Hiç kimsenin aklına gelmiyor: Biz ne yapıyoruz. Nereye gidiyoruz? Nedir bu hâllerimiz?" diye...
 
Materyalizme kِöle mi olduk? Suâli sorulmalı en başta... Hacısı-hocası beğen-paylaşa odaklanmış... Belki çağımızın cihadı bu şekil sanılıyor kimilerince... Peki ya değilse? Ya hepten yanlışsa yaptıklarımız? Cennetten kovulmuşa ve onun izini sürenlere, aradıkları çeşnileri elimizle, ayağımızla veriyorsak? Yüce Allah bizim bu köleliğimizden, bağımlılığımızdan râzı değilse ne yaparız? Hepimiz topluca şeytanın peşinden koşturuyorsak sonumuz nice olur?
 
Kaç türlü internet sitesi kurulmuş ve bu sitelere (Güyâ abone) köle olmuş bir milyarı aşkın insan mevcutmuş... Bunlarla bu dünyayla aynı ortamdayız; ebediyette ayrı olacağımızı mı düşünüyoruz? Unutmayalım, paylaştıklarınız içinde: "Kişi sevdiğiyle beraberdir." diye buyuran bir Peygamber sözüne rastlamışsınızdır. Okumak değil, mânâsını anlamak ve uyarlamak gerekir. Müslüman, bunu yapanlara denir.  
 
 
 

Turkish Arabic English
Ayfer AYTAÇ
Ayfer AYTAÇ
Târık İLERİ
Târık İLERİ
Aytaç İLERİ
Aytaç İLERİ
Volkan İLERİ
Volkan İLERİ
Furkan İLERİ
Furkan İLERİ