ÇATLAK TESTİ

ÇATLAK TESTİ
Volkan İLERİ tarafından yazıldı.   
Salı, 26 Şubat 2013 13:10

 

 
 
altVakit akarken, zamanın birinde bir adam, her gün boynuna dayadığı kalın sopanın iki ucuna astığı testilerle dereden su taşırmış evine. Bu testilerden birinin yan kısmında çatlak varmış. Diğeri ise hiç kusursuz ve çatlaksızmış ve her seferinde bu kusursuz testi adamın doldurduğu suyun tümünü taşır, ulaştırırmış eve. Adamın her zaman boynunda taşıdığı testilerden çatlak olanı eve yarım, diğeri dolu olarak varırmış.
 
İki sene her gün bu şekilde geçmiş. Adam her iki testiyi suyla doldururmuş ama evine vardığında sadece 1,5 testi su kalırmış. Tabi ki kusursuz, çatlaksız testi vazifesini mükemmel yaptığı için çok gururlanıyormuş. Fakat zavallı çatlak testi, çok utanıyormuş. Doldurulan suyun sadece yarısını eve ulaştırabildiği için de çok üzülüyormuş. İki yılın sonunda bir gün görevini yapamadığını düşünen çatlak testi, ırmak kenarında adama şöyle demiş:

alt


Kendimden utanıyorum. Şu yanımdaki çatlak nedeniyle sular eve gidene kadar akıp gidiyor..' Adam gülümseyerek dönmüş testiye; 'Göremedin mi? Yolun senin tarafında olan kısmı çiçeklerle dolu. Fakat kusursuz testinin tarafında hiç yok. Çünkü ben başından beri senin kusurunu, çatlaklığını biliyordum. Senin tarafına çiçek tohumları ektim ve her gün o yolda ben su taşırken, sen de onları suladın. İki senedir o güzel çiçekleri toplayıp masamı süslüyorum. Sen kusursuz olsaydın, o çatlağın olmasaydı evime böyle güzellik ve zarafet veremeyecektim' diye cevap vermiş.
 
Aslında hepimiz birer çatlak testiyiz. Her birimizin kendine has kusurları vardır. Fakat sahip olduğumuz bu kusurlar ve çatlaklardır hayatlarımızı ilginç yapan, mükafatlandıran, renklendiren değerlerdir. Bu değerleri biz farketmediğimizde ya kibre kapılırız, yahut içimize dönük yaşarız. oysa tek yapmamız gereken, başta kendimizi olmak üzere etrafımızdaki herkesi olduğu gibi kabullenmektir. Hayatın kışını kusur görürsek, baharının keyfini süremeyiz. İnsanlardaki kusurları değil, içlerindeki güzellikleri görmeliyiz...
 
"TESTİDE NE VARSA O SIZAR DIŞARIYA" DİYE BİR SÖZÜMÜZ VARDIR.
İÇİNDE SİRKE VARSA SİRKE SIZAR, BAL VARSA BAL SIZAR, GÜL SUYU VARSA GÜZEL KOKULAR SAVRULUR. PİS KOKULU BİR ŞEY VARSA BURNUMUZU TIKAR GEÇERİZ.
 
BAZI İNSANLAR VARDIR, EN ÇİRKİN SÖZÜ BİLE BALA ÇEVİREREK KONUŞURLAR. BUNLARA "AĞZINDAN BAL DAMLIYOR" DENİLİR.
BUNLAR HAYATTA HER ZAMAN BAŞARILI OLURLAR, SEVİLİRLER VE SAYILIRLAR. BU DA ONLARA MUTLULUK KAZANDIRIR.
 
BAZILARI DA VARDIR Kİ : KİRLİ, ÇAMURLU, PİS, KÖTÜ, KIRICI, KÜFÜR, DIŞLAYICI VE AZARLAYICI SÖZLER KULLANMADAN VE ONA BUNA
ÇAMUR ATMADAN BİR CÜMLE BİLE KURAMAZLAR. DAMARLARINA İŞLEMİŞTİR. BÜTÜN GÜNLERİNİ BÖYLE DOLDURURLAR. SONRA DA İTİRAF EDERLER VE  DERLER Kİ " BU İNSANLAR NEREDE? NİYE ETRAFIMDA KİMSE YOK? ALLAH ÖYLELERİNİN ŞERLERİNDEN KORUSUN VE ONLARA DA HOŞGÖRÜLÜ OLMAYI NASİP ETSİN.