1 Nisan Neşe Doluyor İnsan

1 Nisan Neşe Doluyor İnsan
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 01 Nisan 2013 10:26

alt

 

Nisan ayı girdi, kuşların cıvıltıları, güneşin parlaklığı daha bir huzur verici oldu. Kışın karından, çamurundan kurtulma sevinci sardı hepimizi. Odun- kömür bulmakta zorlanarak kışı geçirmeye metanet gösteren fakir fukaralar gülümser oldu. Kısaca "Nisan 1, cebe gir" şakaları kafası fitne dolu olanların uydurmasyonları...alt

Safsatacılar bize bu mübarek günü "Şaka günü" diyerek yutturmuşlar. Bugün niceleri iyi niyetle şaka gününe iştirak ederek, bilmeden pek çok günaha ortak olacak...Allah fitnecilerin şerrinden tüm ümmeti muhafaza buyursun.

Bugün ülkemiz genelinde yayınlanan gazeteler fitnelerine kılıf geçirmek için muhtemel geleneksel lafzını kullanacaklardır. Oysa hakikatte bugün zulmün masuma kıydığı günlerden biridir. Bizle ne alakadır, kendi kardeşlerimizin zulmüne sevinmek gibidir. Yanlış yapmayalım inşallah. Bugünü Allah'ın lütfu bahar günü bilerek çoşkumuzu, sevincimizi yaşayalım. 
 
 
 Bizlere "Geleneksel ve evrensel şaka günü" diye yutturulan 1 Nisan gününün  tarihçesi:
 
  alt1564 yılında Fransa kralı IX. Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının 1. gününe aldı. Daha önce Avrupa'da yaygın olan yıl başlangıcı 25 Mart'tı. O zamandaki iletişim şartlarıyla Charles'in bu kararı fazla yayılmadı. Duyanlar ise protesto amaçlı eski adetlerine devam ettiler. 1 Nisan'da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler. 1 Nisan'a "aptallar günü" adını verdiler. Bu günde herkese süpriz hediyeler verdiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kültürlerinin bir parçası görerek devam ettirdiler. Oradan da bütün dünyaya bir şaka günü olarak yayıldı
 
15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu İspanya daki Endülüs  Müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.
 
En sonunda 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur an bir elinde İncil;  Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.
 
Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir.
 
Bunun üzerine Müslümanlar Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz... dediklerinde Haçlı ordusu komutanı Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur diye cevap verir ve BÜTÜN MÜSLÜMANLAR ORADA ŞEHİT EDİLİR.
 
Nereden geldiğini bilelim.