Adımız Özgür

"Karanlık içinde" yaşayanlara câhil, "İçinde karanlıkla" yaşayanlara gâfil denir...

Gafil ahmakın dini olmaz. Gafil ile sohbet, cam kırığı ile g.tünü silmek gibidir, dikkat etmezsen keser.

Kimsenin ayağına basıp canını yakmadım, kimsenin gözünde yaş oldurmadım. Çelme takılıp düşürülmüş olsamda, elimi yere dayadığımı kimseye belli etmedim... Kendime ters geleni, başkasına düz göstermedim. Eğriye doğru demedim. Vicdanımı rahatsız edici vakalarda bulunmadım.

Ben alaylıyım. Mesleğimi, mesleki edebi olandan usta çırak öğretisiyle cahil cesaretiyle kaptım. Cinliğe, hinliğe bulaşmadım. haksız bulduğuma yandaşlık, yoldaşlık yapmadım. Para uğruna uğraş vermedim. Kalemimi daima Hakk rızası kazanma arzusuyla kullandım. Benim cehâletim saflıktı; öfkeden uzaklık, mutluluğa yakınlıktı... Merhamet masum olduğu için her kalbe misafir olmaz… Benim kalbim çok şükür merhametçe istila edilmiştir.

Yalaka insanları hiç sevmedim, yanlış yapanların yanlışına sessiz kalmadım. Zor da, darda olanın da haklarını aramaya imkânım ölçüsünde gayret ettim... Bu yönlerim şeytanlaşmış insanlara batıyordu; onların maddi manevi güçleri beni yıkmaya yetiyordu. İçlerinin kararmışlığıyla gaflete dalmış olan bu kimseler, şunu iyi bilsinlerki burası dünya; burada işler hep yarım kalır.

Hiç Ölmeyecek Gibi Yaşayanlara HAYRET...

Devamını oku...

Adımız Özgür
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 03 Nisan 2013 09:58

 

 
 
İnsan dünya sevgisinden uzaklaştıkça,
zincirlerini kırdıkça özgürleşir.
Uzaklaştıkça da aradığı şeye yaklaşır,
Biricik Rabbine yakınlaşır...
 
alt
 
(Adımız ve görünümümüzle özgürüz, öyle biliniyoruz. Hakikatte paranın tutsaklarıyız... Bize parayı sevdirenler, bir gün ne dilerlerse yaparlarsa "Eyvah" dememeniz içindir bu bir kaç satırlık yazı...)
 
Yaşlı dünyamızın pek çok köşesinde bucağında yanlışlar yapılıyor. Müslümanlar katlediliyor. Nice masumlara acımasızca kıyılıyor... Biricik Allah'ımızın bize olan sevgisinden, merhametinden dolayı sakınmamızı istediği ne kadar kötülük zulüm varsa işler halde... Ve Allah'ın emir ve yasaklarını bilen niceleri de bu görüntülere avaz etmemekte....
 
Neden? Zira paranın hükümdarlığı altında insanlar, rahat yaşam sürdüklerini zannetmekteler...
 Paralı yaşam, pahalı hayat pek çok insanın işine geldi. Bu uğurda kardeşlerimi katlediliyormuş görmezden, bilmezden gelir oldu...  "Rabbim Allah" diyenlerden niceleri dahi para uğruna insanlık özbenliğinden uzaklaştığını bile bilmez halde... (Hakikatte söze gerek yoktur, yandaki fotoğrafta demek istediğimiz cümlelerden ziyadesiyle çoktur. Lakin anlayana, anlayıp ders alabilenedir...
 
 İnsan  kendi benliğine uzaklaştıkça başkalarının istediği hayatı yaşamaya başlar ki, yapılan da aynen buydu.  Yazık, insan gün geçtikçe daha süratli biçimde kendi özkimliğinden, hatta genlerinden bile uzaklaşıyor ve bunun farkında bile olmuyor... Çünkü artık bu andan sonra tüm bakışı maddeye odaklanır. Ölüm gerçeğini bilenler bile, akla getirmeyip gün içinde durmadan maddi kazancı düşünür oldular.alt
 
Artık ok yaydan çıkmış halde; insanlar paracıkları kazandıkça da kalabalık insanların beğenilerinin peşine, hatta derdine düşmüş, düşkünleşmiş oluyorlar. Bu durum seni sana yabancılaştırsa da, köleleştirse de  var olmanın dayanılmaz ağırlığı altında bir karar vermek durumunda kalabilirsin benliğini özgür kılacak kadar kendi sorumluluklarını üstlenecek kadar cesur musun yoksa birleşip kölelği mi kabul ediyorsun işte insanın doğasında var olan kadim savaş  !
 
 
 
 
 

Turkish Arabic English
Ayfer AYTAÇ
Ayfer AYTAÇ
Târık İLERİ
Târık İLERİ
Aytaç İLERİ
Aytaç İLERİ
Volkan İLERİ
Volkan İLERİ
Furkan İLERİ
Furkan İLERİ