Adımız Özgür

Televizyon haberlerinde izliyorum, miadını çoktan doldurmuş bir sunucu; ayağını sürüyerek gelmiş oturmuş geniş masanın başına, karşısındaki monitörden akan haberleri okuyor. Ara sıra dilini sürçtürerek diyor ki adam: "Nihayet 12 yıl sonra Marmara depreminde orta hasar gören binaların yıkımına başlanıyor. Bugün belediye söz konusu binaların elektiğini  ve suyunu kesti."

Sonra, elektiği ve suyu kesilen evler ve içinden isyan edici feryatlarla sokağa fırlayan insanlar geliyor ekrana... Görüntülere dikkatli bakınca görüyorsunuz ki, yine garibana yüklenilmiş.

İstanbul'da çok katlı pek çok sitenin oturulamaz durumda hasarlı olduğu ilgililerce de malumdur. Ancak, garibanla uğraşmak ülkemizde çok kolay ve yüzde yüz başarılı sonuç veren bir durum olduğundan, hükümet adamları da bunu yapmışlar.

Bu kış günü vatandaşa alternatif sunmadan, nasıl elektriğini, suyunu kesersiniz? Böyle bir mantık hangi vicdana sığar?

Devamını oku...

Adımız Özgür
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 03 Nisan 2013 09:58

 

 
 
İnsan dünya sevgisinden uzaklaştıkça,
zincirlerini kırdıkça özgürleşir.
Uzaklaştıkça da aradığı şeye yaklaşır,
Biricik Rabbine yakınlaşır...
 
alt
 
(Adımız ve görünümümüzle özgürüz, öyle biliniyoruz. Hakikatte paranın tutsaklarıyız... Bize parayı sevdirenler, bir gün ne dilerlerse yaparlarsa "Eyvah" dememeniz içindir bu bir kaç satırlık yazı...)
 
Yaşlı dünyamızın pek çok köşesinde bucağında yanlışlar yapılıyor. Müslümanlar katlediliyor. Nice masumlara acımasızca kıyılıyor... Biricik Allah'ımızın bize olan sevgisinden, merhametinden dolayı sakınmamızı istediği ne kadar kötülük zulüm varsa işler halde... Ve Allah'ın emir ve yasaklarını bilen niceleri de bu görüntülere avaz etmemekte....
 
Neden? Zira paranın hükümdarlığı altında insanlar, rahat yaşam sürdüklerini zannetmekteler...
 Paralı yaşam, pahalı hayat pek çok insanın işine geldi. Bu uğurda kardeşlerimi katlediliyormuş görmezden, bilmezden gelir oldu...  "Rabbim Allah" diyenlerden niceleri dahi para uğruna insanlık özbenliğinden uzaklaştığını bile bilmez halde... (Hakikatte söze gerek yoktur, yandaki fotoğrafta demek istediğimiz cümlelerden ziyadesiyle çoktur. Lakin anlayana, anlayıp ders alabilenedir...
 
 İnsan  kendi benliğine uzaklaştıkça başkalarının istediği hayatı yaşamaya başlar ki, yapılan da aynen buydu.  Yazık, insan gün geçtikçe daha süratli biçimde kendi özkimliğinden, hatta genlerinden bile uzaklaşıyor ve bunun farkında bile olmuyor... Çünkü artık bu andan sonra tüm bakışı maddeye odaklanır. Ölüm gerçeğini bilenler bile, akla getirmeyip gün içinde durmadan maddi kazancı düşünür oldular.alt
 
Artık ok yaydan çıkmış halde; insanlar paracıkları kazandıkça da kalabalık insanların beğenilerinin peşine, hatta derdine düşmüş, düşkünleşmiş oluyorlar. Bu durum seni sana yabancılaştırsa da, köleleştirse de  var olmanın dayanılmaz ağırlığı altında bir karar vermek durumunda kalabilirsin benliğini özgür kılacak kadar kendi sorumluluklarını üstlenecek kadar cesur musun yoksa birleşip kölelği mi kabul ediyorsun işte insanın doğasında var olan kadim savaş  !
 
 
 
 
 

Turkish Arabic English