Dedim - Kodum

Dedim - Kodum
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 14 Kasım 2011 13:44

altMerdivendir kişiyi yücelten ve yükselten, hakkı gösteren mercektir gerçekten.

Van debreminin üzerinden şu kadar süre geçti oradaki insanlar için gerekli bir şey yapılamadı.

Oysa ne kadar çok maddi yardım toplanmıştı. O paraların miktarı felaketin sıcaklığında konuşuldu, sonra susuldu.

Van'ı ihya etmesinden öte yurdumuzda ne kadar fakir varsa, onların yoksulluklarını da ortadan kaldıracak miktarda yardım toplandı. Debremin üzerinden kaç hafta geçti. Şimdiye oradaki kardeşlerimiz için toplanan paralarla prafabrik evler yapılabilirdi.

Anadolu'da bir laf vardır, "kıçını sidik yakmamış" derler zorlukla karşılaşmamış insanlar için.. Zengin fakirin halinden ne anlar? Sıcacık evinde oturan karakışta çadırda soğukla ve yoklukla mücadele etmeye çalışanı, ayazda bulaşık yıkayan kadını, çorapsız çocukların soğuğa maruz kalmaktan morarmış ayaklarının sızısını nerden hissedecek?

Bu devletin başı olacaksınız ve seni oyuyla oraya getiren insanları "yapacağız, edeceğiz" diyerek oyalayacaksınız. Çok yazık gerçekten. Getir otobüsleri Van'a doldur vatandaşları içine topla götür Van'dan yerleştir sıcacık kapalı mekanlara. Hiç mi bir yer bulamadınız bu ülkede, Cumhurbaşkanlığı köşküne, başbakanlık konutuna doldurursunuz. Bir sıcaklık gösterirsiniz dünya gözüyle her birine. Ülkemizde ne yazık ki insan kıymeti yok. Tohumuna paramı verdik misali, kimse gerçak anlamda kimseyle umarsamıyor. Devletin başındakilerse, seçimler daha yeni geçti, bir daha ki seçimlere kadar nasıl olsa bulurlar oy toplama oltasına takılacak yemleri.

Şimdilik bedelli askerlikle meşgul olunuyor. Onun adına da alenen  fakire askerlik denilse ya. Nasıl olsa bu ülkede askerlik yapanlar genelde fakirler. şehirlerimizde öyle değil mi?

Van Erçiş'de hayatını kaybedeb Japon doktorun insanlığından bir nebze ders alabildik mi? Bir zamanlar biz gerçekte onların şimdiki hali gibi insaniyete sahiptik; şimdi ne oldu da değiştik, diyecek olursanız, onu kendinizi  geçmişinizle mukayese ederek bir irdeleyin cevabını bulacaksınızdır. Ya da kardeşi kardeşe düşürüp kendi hiç bir şey yapmıyormuş gibi duran batı medeniyetine bir daha dönün bakın., bizim için yüzümüze gülüp , saman altından ne sular akıtmışlar?