O HALDE?

O HALDE?
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Salı, 21 Mayıs 2013 12:28

 

alt
 
ABD'nin Oklahoma eyaleti meteorolojik felaketin hedefi oldu. Eyalet merkezini ve çevresini vuran hortumda ölenlerin sayısı 91'e ulaştı. Yaklaşık 800 metre çapında olan hortum saatte 320 kilometre hızla ilerlerken üzerinden geçtiği evleri yerle bir etti. Hortumun yıktığı binalar arasında bir ilkokul ve hastane de bulunuyor.
 
Bu tip olaylar, nadiren ve dar bir bölgede olmak yerine, bütün dünyada ve her zaman olsaydı ne olurdu hiç düşündünüz mü? Örneğin satürn gezegeninde ortalama rüzğar hızının 1800 KM. olduğunu biliyor muydunuz?
 
O HALDE DÜNYAYI BİZİM RAHATIMIZ İÇİN DÖŞEYİP YAYAN, HUZUR VE SÜKÛNET İÇERİSİNDE YAŞAMAMIZI SAĞLAYAN RABBİMİZE HÂLÂ ŞÜKR ETMEYECEK MİSİNİZ ?
 
alt
 
 
FITRÎ YATIŞ ŞEKLİ BUDUR....
 
 1 - "Sizden biriniz yatağına yatacağı zaman elbisesinin ucuyla yatağını çırpsın. Çünkü kimse yatağından kalkıp gittikten sonra yatağına ne olduğunu bilemez. Sonra sağ yanı üzerine yatıp şöyle duâ etsin.
 
 Ey Rabbim!.. Senin adınla yanımı yere koydum, eğer bu yatışımda ruhumu alırsan ona merhamet eyle, eğer almayıp salıverirsen iyi kimseleri koruduğun gibi onu da koru." buyurmuştur.
 
 2- Bera b. Azib (r.a)'den: Peygamber efendimiz (s.a.s) yatağına girdiğinde sağ tarafına yatardı; sonra, "İlâhî!.. Kendimi sana teslim ettim. Yüzümü sana tevcih ettim, işlerimi sana emanet ettim. Sevabını ümit ederek ve azabından korkarak sana sığındım. Senden başka kendisine sığınacak ve korunacak kimse yoktur. Gönderdiğin kitaplara ve yolladığın peygamberlere iman ettim" derdi?
 
 3- Huzeyfe (r.a)'den: Hz. Peygamber (s.a.s) yatarken elini yanağının altına kordu. Sonra, "Allah'ım Senin isminle dirilir, Senin isminle ölürüm." derdi.
 
 Uyandığı zaman da; "Bizi öldükten sonra dirilten Allah'a hamd olsun ki, kıyamette O'nun huzurunda haşrolunacağız." buyurdu.
 
 Yatış pozisyonuna ait olan hadîslerden anlaşılacağı gibi Peygamber Efendimiz (s.a.s) yatarken sağ elini yanağının altına koyar, sağ yanı üzerine yatarmış.Ben yüzüstü yatmaya alışkındım. 2-3 ay öncesine kadar yatış şeklimi düzelttim. Artık sağ tarafıma yatıyorum Elhamdülillah...  
VE DOKTORLARIN DEDİĞİNE GÖRE YÜZÜSTÜ YATMAK, ÇOK ZARARLIDIR. KALBE VE CİĞERLERE BASKI YAPAR...