Kadınlarımız Eğitim Engelini Kırmalıdır

Çok eskiden köyün birin de bir yaşlı evliya ve fukara oğlu yaşarmış bu köyün hemen karşısın da da çok ama çok yüksek bir de dağ varmış ve bu dağın tam tepesin de için de bir yılan bulunan bir kuyu var imiş ne zaman bu yaşlı evliyanın başı derde girse bu yılanın yanına gider ve yılan da ona bir altın lira verirmiş gel zaman git zaman artık yaşlı adam oraya çıkamaz hale gelmiş ve bir gün oğlunu yanına çağırmış ve demiş ki bak oğlum o dağın tepesin de bir kuyu var oraya git kuyudan bir yılan çıkacak benim oğlum olduğunu söyle ve sana vereceği emaneti al ve bana getir demiş oğlu da tamam baba deyip koyulmuş yola kuyunun başına gelince yılan çıkmış.

Devamını oku...

Kadınlarımız Eğitim Engelini Kırmalıdır
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Perşembe, 17 Kasım 2011 21:40

altTürk kadını kendi memleketinde, milleti tarafından yıllarca ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördü. Varlıklı aileler bile erkek çocuğunun eğitilmesine önem verdi, kız çocuğunun evin dışındaki dünyayı öğrenmesini engelledi. Oysa kendine şiddet uygulayan erkekleri de yetiştiren kadınlardı ve kadınlarımız kendi eğitimine karşı çıkılmasına senelerce boyun eğdi.. İçinde bulunduğumuz zaman sürecinde bu engel aşıldı sanılsa da, tamamen ortadan kalkmadı. Hala pek çok ailede kız çocukları için "kız neticede, okusa ne olacak, okumasa, evlenip gidecek nasılsa" görüşü hakim. Oysa eğitimin önemi asıl o zaman başlıyor. Kız çocuğu okuyup gidince evinin idaresini üstlenecek, çocuklarının ilk öğretmenliğini yapacak, yavrularını topluma layık şekilde, vatan sevgisi Allah korkusu içinde büyütecek, yüzleri nurlu insanlar anaların elinde şekillenecek...

Kendisi eğitimsiz olunca, ailesinin idaresini ve çocuk yetiştirmeyi anneden gördüğünce yapıyor, o gördüğü de malum şekilde oluyor. Dolayısıyla yanlışlar zinciri birbirine ulanıyor. Kadının bir de mutsuz evlilik yaptığını düşünün, eğitim yoksunluğundan layıkıyla çalışma ortamı da bulamıyor. Bu durumda ya mutsuzluğa boyun eğiyor, ya da daha büyük acıların, yanlışların içinde buluyor kendini. Oysa Türkiye'nin geleceği bilinçli aydın erkekler kadar, bilgili donanımlı kadınlarımızın çoğalmasıyla mümküntür. Özellikle kadınlarımızın eğitimine çok büyük önem vermeliyiz. Çünkü bu ülkenin yönetiminde söz sahibi olan her erkeğin arkasında, yanında; anası, bacısı, karısı, kızı bulunuyor. Kadınlarımızın eğitimine önem vermediğimiz sürece, Türk kadınının çıtası yükselmediği sürece Türkiye'de yükselmez, ilerlemez. Ben, gazeteci Ayfer AYTAÇ olarak her gün halkın içindeyim, her koşulda kadınların arasındayım. İzlenimlerime göre, görüyorum ki kadınlarımız çok zekiler, sadece eğitimden yoksunlar. Birileri onların gözünü açmasını istememiş, istemiyorlarda. Ben her gördüğüm kadına, kıza birlik beraberlik çağrısı yapıyorum. esaret gösterip "tamam" diyemiyorlar. Ben bu cesaretsizliği de eğitimsizliğe bağlıyorum. Ve çağrımı bir kez daha buradan tekrarlıyorum. "Türk kadını tüketime çekildiği, üretimden ve eğitimden uzaklaştırıldığı sürece kalkınmamız olmaz. Gelin birlik beraberlik içinde olalım. Eğitim öğrenimde engelleri kıralım. Bize yüce Allah tarafından bahşedilmiş olan haklarımızın bilincine varalım..

 
 
 

Turkish Arabic English
Ayfer AYTAÇ
Ayfer AYTAÇ
Târık İLERİ
Târık İLERİ
Aytaç İLERİ
Aytaç İLERİ
Volkan İLERİ
Volkan İLERİ
Furkan İLERİ
Furkan İLERİ