Vanlılar Unutuldu

KÂRIM YOK ZARARIM ÇOK TİCARET BENİM NEYİME

OKUYANI OLMAYAN ÜLKEDE KİTAP YAZMAK NEYİME

2000 li senelerin başında haftalık yerel bir gazete olan Gülistan Gazetesi'nde Alim Efe adıyla uzun süreli bir hikaye yayınlandı. Gazetenin sahibi bu yazı dizisini kitaplaştırmak istiyordu. Lakin ömrü vefa etmedi. Hem onun arzusunu gerçekleştirmek adına, hem de böyle bir hikayeden etkilenmiş olmamdan dolayı, gerçek hayat hikayesi denilen konuyu şiddetten arındırıp, yapıcı yönde yumuşatıp yeniden şekil verdim ve 'Kelikli Âlim' adıyla yayıncıya teslim ettim.. Yayıncı konuyla ilgili internet ortamında türküler bulunduğunu dolayısıyla hikayenin halkca bilinen adıyla yani ÂLİM EFE ismiyle yayınlanmasını uygun bulduğunu söyledi.  Sorumluluk ona aitti, kabul etmek gereği duydum. Kitap yayınlandıktan sonra yayıncı para kazandı, yeni yayınlarda tercih edilen oldu; bense işin ceremesini ve nefretini çeken kişi oldum. Zira kitapta konu edilen ailelerin taraflarından bazılarından (Alim'in zalimleri) dediğim kişilerden şiddet, küfür ve tehditler almaya başladım.

Bu yazdıklarım aynı zamanda savcılığa suç duyurusuda olsun. Çünkü kitap yayınlanalı altı sene oldu ve kitaptan beş kuruş benim menfaatim olmadı, ama tehditler sebebiyle sağlığım alt üst oldu. Bir sitede kitabın tanıtımı yapılmış altındaki yorumlarda kuyruk acısı olanlar, iftiralarla dolu kusmuklarını savurmuş. Her birini Allah'a havale ediyorum.

Devamını oku...

Vanlılar Unutuldu
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Perşembe, 24 Kasım 2011 09:36

Hükümet bedelli gelirini buldu Vanlı vatandaşlarını unuttu. Acaba onları unutturmak için mi görüşülmeye başlamıştı bedelli, yoksa zaten düşünülüyordu da, Van debremi iyi bir bahane mi sayıldı? Allah bilir. Lakin Vanlı kardeşlerimiz soğukta hala çadırdalar, neyse ki haberciler unutmuyorlar. Ara sıra ajans haberciliğine renk katsın gibisine olsa gerek Vanlıların çadır şartlarında, zorlu yaşamlarını getiriyorlar ekrana...

Mezarlık içine çadır kuran ve çoluk çocuk bir çadır içinde yaşayan aileler var. Muhabir, mezarlık içindeki çadırdaki hayatlara soruyor:

 "Çamaşır, bulaşık işini nasıl yapıyorsunuz?"

Cevaplar hep aynı, "taşıma suyla ve soğukta ellerimizle yıkamakla."

Muhabir tekrar soruyor: "Yardımlar devam ediyor mu? "

Cevap: "İlk günler kadar değil, unutulmuşuz.."

Muhabir bu defa çocuklara soruyor: "Siz mezarlıkta yatıp kalkmaktan korkmuyormusunuz?"

Çocuk cevap veriyor: "Korkuyorduk, ama annemiz dedi ki sonunda geleceğimiz yer burasıdır, burası en güvenli yerdir..."

İşte bana göre bilinçli anne, çocuğuna gerçeği öğretendir. Budur işte ve evlat böyle doğru kelamlarla eğitilir. Aydın geçinen kadınlar bilmez bu gerçeği.. Bravo Vanlı bacım, benim için aydın, cesur, en bilinçli kadınsın. sabret Allah yardımcınız olacaktır... Dualarım yürektendir ve sizinledir... 

 
 
 

Turkish Arabic English
Ayfer AYTAÇ
Ayfer AYTAÇ
Târık İLERİ
Târık İLERİ
Aytaç İLERİ
Aytaç İLERİ
Volkan İLERİ
Volkan İLERİ
Furkan İLERİ
Furkan İLERİ