Mevlânâ demiş...

Mevlânâ demiş...
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 21 Ekim 2013 20:38
mevlânâ
 
Ne diyordu Mevlânâ:
 
"Bilmek başka, bulmak başka, olmak daha başkadır."
 
Mevlânâ Kur'ân ilmi yaparak Mevlâsını bulmuş ve kendisinin öğrendiklerini başkalarına da öğretme gayretinde olmuş. Şimdi herkes kendince Mevlana'dan bir deyiş öğreniyor. Lâkin öğrendiklerini yaşamına uyguluyor mu, bilemiyoruz.  Neticede almak vermek de Allah'tandır. Yüce Mevlâ layık bulursa ilminden bizleri de nasiplendirir. Layık olmak elbette bizim irademize kalmış, nefsimizi yönetim biçimimizle alakalı bir durum... Nefsini yönetebilene nefis insan demek çok doğru bir hitap değil midir?
 
Bir insan için en büyük mutluluk hidayete kavuşmaktır. Başka bir insan içinde en büyük mutluluklardan biri, bir insanın hidayetine vesile olmaktır. 
Yüce Allah Kur'ân'da iman eden insanların çok az olacağını bildirir. Dolayısıyla içinde bulunduğumuz âhir zamanda karşımıza çıkan ilim bilenler yahut iyi  kişiler oluyorsa, onlar Allah'ın rahmetine kavuşmuş ender insanlardandır. 
Tabii ki bizler de iyilerden olursak, gayret gösterirsek iyilerle karşılaşma fırsatımız daha sık olur. Buna yürekten inanmalıyız. Kalbimizi serin tutmalıyız. Mevlânâ demiş
 
İyi insanlar Allah'ın dilemesiyle cennet için yaratılmış, cennetten dünyaya gelip sizinle tanışmıştır. Allah daima iyiliğini her şartta muhafaza eden insanın dostu ve yardımcısı olacaktır.
 
(Bunun üzerine) Allah şöyle buyurur: “Bu (gün), doğru olanlara doğruluklarının fayda vereceği gündür! Onlar için, altlarından ırmaklar akan Cennetler vardır; (onlar) orada ebedî olarak devamlı kalıcıdırlar. Allah onlardan râzı olmuştur ve (onlar da) O’ndan râzı olmuşlardır.” İşte büyük kurtuluş budur! (Mâide Suresi, 119)
 
Cenab-ı Allah dilerse, duyulan tek bir cümle gaflet perdesinin kalkmasına neden olur. "Ben kendimi Allah'a adadım." bu sözü söyleyenlere ne mutlu. O mutlu insanların saflarına katılanlardan oluruz inşaAllah..
 
 
Bu güne dek hayat hep boşa geçti
Ağla yaş dök gönlüm gülmeye değmez
Ben güle can verdim o gonca seçti
Ağla yaş dök gönlüm gülmeye değmez
 
Kötülüklerin, çirkinliklerin, sapıklıkların, yanlışların ağır bastığı toplum ölümcül bir tehlike altındadır.